KDE cvičíme
Mnoho let jsme trénovali v Praze-Letňanech, avšak tamní cvičiště muselo ustoupit bytové zástavbě. Pak se z nás na pár let stali nomádi, než se nám konečně podařilo získat nový prostor pro trénování!
Najdete nás v Třeboradicích mezi konečnou autobusu 110 (Teplárna Třeboradice) a ulicí Za Tratí.
Přes zimu (cca od poloviny října do března) trénujeme v hale v Jenštejně (ul. Za Humny).
KDY cvičíme
- přes zimu v hale ve čtvrtek od 19 hodin
- od jara do podzimu v pondělí a ve čtvrtek od 18 hodin, příležitostně i o víkendu,
- na trénink je nutné přihlásit se přes kalendář, a to nejpozději dva dny před tréninkem.
PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY
ÚPLNÍ ZAČÁTEČNÍCI (tedy ti, kdo u nás flyball ještě nikdy necvičili) MOHOU ABSOLVOVAT SVOU PRVNÍ LEKCI POUZE PO PŘEDCHOZÍM VČASNÉM PŘIHLÁŠENÍ. Zároveň budeme rádi, když nám předem napíšete pár bližších informací o svém psovi e-mailem na adresu mvrbova@seznam.cz. O nováčky samozřejmě máme zájem, ale vždy je lepší, když o nich víme předem. Na první hodině se jim věnujeme intenzivněji a hodně času trávíme i teorií, takže je ideální, pokud jim můžeme vyhradit samostatného trenéra.
- Po absolvování úvodní lekce už se zájemci mohou normálně účastnit výcviku spolu s ostatními začátečníky a mírně pokročilými.
- Počítejte s tím, že první lekce pro úplné začátečníky trvá NEJMÉNĚ 1,5 hodiny (teorie+praxe)
- Všechny ostatní tréninky začátečníků trvají podle toho, kolik začátečníků se sejde, ale obvykle nejméně 1 hodinu.
KDO k nám může přijít cvičit
Prakticky kdokoliv, kdo má šikovného pejska se zájmem o přinášení. Flyball není omezen jen na určitá plemena psů, cvičit mohou kříženci i čistokrevní psi, velcí i malí, rychlí i pomalí. Cvičí se zpočátku na překážkách 15 cm vysokých, s nimiž nemívají problém ani malí psi.
Pes by měl být starší 6 měsíců (platí zvlášť u psovodů, kteří zatím nemají s výcvikem psů žádné zkušenosti), měl by mít zájem o aport nebo o hračku a především by měl být schopen přijít ke svému psovodovi na zavolání. Nicméně pokud máte právě v tomto bodě ještě určité rezervy, nemusíte se bát – i s tímhle umíme pomoci :-).
ÚČAST HÁRAVÝCH FEN NA TRÉNINKU (ANI NA FB.TURNAJI) NENÍ DOVOLENA, STEJNĚ JAKO ÚČAST NEMOCNÝCH PSŮ.
Na každý trénink je potřeba se přihlásit. Na trénink se hlaste nejpozději dva dny předem. Zároveň je možné nahlásit se na všechny vypsané tréninky dopředu, pokud víte, že budete moci dorazit (pokud vám pak do toho něco vleze, určitě nám dejte včas vědět). Pomůže nám to dopředu připravit program tréninku a zajistit dostatečný počet trenérů. Je-li trénink zrušen s alespoň půldenním předstihem, najdete o tom oznámení v Novinkách. Pokud se ruší až v průběhu odpoledne či podvečera, např. kvůli počasí (týká se venkovních tréninků), budeme vás informovat mailem nebo telefonicky (proto je dobré uvést při přihlašování na trénink oba tyto kontakty).
Až k nám půjdete cvičit, NEZAPOMEŇTE
- vzít s sebou obyčejné vodítko na psa (ne flexi!) a široký obojek (v žádném případě ne řetízkový nebo stahovací!) anebo postroj (ten je lepší, zejména na krátkosrsté psy). Počítejte s tím, že pokud se budete chtít flyballu věnovat, budete postroj na psa určitě potřebovat,
- vzít s sebou pro psa dostatek atraktivních hraček a odměn – ideální je mít několik typů hraček (přetahovací či házecí), případně i pamlsky, pokud by to s hračkami nešlo,
- sportovně se obléci, tj. vzít si nízké boty s neklouzavou podrážkou, ve kterých budete moci bez problémů běhat, a tepláky anebo volnější kalhoty, které vám nebudou bránit v pohybu. Počítejte však i s tím, že nebudete běhat celou dobu, takže by se mohlo hodit i něco teplejšího.
První hodinu toho s vámi stihneme víc, pokud si předem zjistíte, na kterou stranu se váš pes častěji a lépe otáčí, když sebere ze země aport a vrací se k vám. Postup: vyhledejte aspoň trochu rovnou a neklouzavou plochu, dejte si psa k noze, hoďte míček/hračku cca 5 metrů rovně dopředu a v okamžiku, kdy je míček/hračka v klidu, pro něj psa vyšlete. Sledujte, na kterou stranu se pes otočí, když se k vám chce vrátit. Opakujte podle potřeby 10x až 20x (můžete rozložit do více cvičení, nemusí to být najednou). Pokud pes netočí ani na jednu stranu častěji, bude na vás, abyste direktivně stanovili, na kterou stranu (vlevo nebo vpravo) se mu bude dávat při výcviku míček. Rozhodnete-li se chybně, ukáže se to zpravidla nejpozději při třetí lekci, a to je ještě čas přeučit psa na točení na druhou stranu.
Poplatky
- Vzhledem k náročnosti práce s úplnými začátečníky a začátečníky a vzhledem k nákladům na údržbu cvičiště je poplatek za každou výcvikovou hodinu (lekci) 200 Kč/psa pro všechny nečleny. (Prosíme, připravte si částku pokud možno přesně, instruktoři u sebe nemívají peníze na vracení na velké bankovky).
- Po absolvování nejméně pěti lekcí je možné požádat o členství ve FHT a další tréninky mít za 50 Kč. Nebudete-li se chtít stát členy FHT, máte nadále možnost platit si jednotlivé tréninky.
- Stanete-li se členy našeho sdružení, zaplatíte jako noví členové roční příspěvek 1200,- Kč + zápisné 300,- Kč + poplatek 500 Kč za celoroční trénování psa. Více se o členství dozvíte ZDE.
- Stávající člen FHT, který začne trénovat s novým psem v úplných začátečnících, zaplatí na první výcvikové hodině jednorázový poplatek 200 Kč.
Kdo vás bude cvičit
Především zkušení trenéři, kteří se flyballu věnují již mnoho let:
Míla Vrbová
S flyballem se poprvé setkala cca v roce 1998, kdy to v ČR ještě nebyl opravdový sport, ale jen doplňková zábava bez pevných pravidel, občas konaná vedle závodů agility. V roce 2003 sestavila první české družstvo, které vyjelo na mistrovství Evropy – Hop Trop PRAGUE. Od této doby flyball pravidelně trénuje. Stála u zrodu Flyball Clubu ČR, českých pravidel flyballu, vyškolení rozhodčích, pořádala mistrovství Evropy 2008 v Mladé Boleslavi. Její články a metodiky výcviku vycházely či vycházejí v časopisech Pes přítel člověka, Psí sporty a Agility. Kromě flyballu se se svými psy věnuje či věnovala agility, coursingu, dogfrisbee a obedience.
Webové stránky: www.bohemiawillow.cz
Nikola Stejskalová
Flyballu se věnuje od roku 2013 nejprve za družstvo The Rebels a následně od roku 2016 za Hop Trop Flyball. Se svými psy se mimo flyball věnuje i obedience, dogdancingu, canisterapii, sportovní kynologii, výstavám, noseworku a okrajově i mnoha dalším aktivitám.
Webové stránky: www.enginera.cz