Naše boxy

ANEB OD TRABANTA K MERCEDESU

Katapultový box

Tak na téhle mašince někteří z našich psů začínali, zhruba kolem roku 2000… namátkou Ginny, Kitri, Peggy, Blackie…a dokonce na něm i úspěšně závodili. Pudličku Ginny, která se na tomto boxu naučila zlozvyku couvnutí před boxem, vidíte i na tomto snímku.

Jednootvorový – polský typ

Tento box začala vyrábět brněnská firma Reno podle boxu, který si pár českých flyballáků přivezlo z Polska, cca v roce 2001. Míček v něm byl ukryt ještě proklatě hluboko a přední deska byla zbytečně strmá.

Na fotce je (prý) borderka Blackie na mistrovství BCCCZ 2002.

Dvouotvorový – polský typ

Na základě polského vzoru postavil kolega Michala Jelínka náš první VLASTNÍ a víceotvorový box. Stejně jako jeho jednootvorový předchůdce měl ještě míček dost hluboko, ale to nám v té době opravdu nepřipadalo podstatné a problémy to nečinilo ani našim psům. A ani jim nevadil docela silný hluk, který box při spuštění vydával. Větším problémem zpočátku bylo poněkud zvláštní natahování obou mechanik, které bylo upevněno po straně boxu. To bylo samozřejmě neslučitelné s pravidly, a tak musel Michal box předělat. Na tomto boxu jsme začali trénovat pouhý měsíc před mistrovstvím Evropy 2003! Přesto jsme s ním dokázali zvítězit ve 4. divizi, a box nás za celou dobu turnaje ani jedinkrát nezradil. Zároveň  se stal pro všechna ostatní družstva největší atrakcí.

Na snímku je nabíječ Martin, při nabíjení stejně spolehlivý jako box.

Dvouotvorový – belgický typ

Alias „boomerang“ – tenhle box postavil Michal Jelínek, a to podle vyřazeného boxu,který jsme na ME 2003 dostali odbelgického družstvaLupus Need 4 Speed. Box byl pro nás takovou malou revolucí, přestože měl zpočátku nějaké ty mouchy. Obě naše družstva na něm s úspěchem odběhala celé mistrovství Evropy 2004.

Na snímku maliňačka Sheila na tréninku.

Dvouotvorový – americký typ1

První pokus o box se šikmou přední deskou pochází opět z dílny Michala Jelínka. Jedinou nevýhodou tohoto boxu byl jeho příliš pozvolný sklon, který některým našim psůmnevyhovoval, jinak byl opět vynikající.Řada našich psů se právě na něm naučila plaveckou otočku. Tento box jsme měli jako záložní na ME 2004.

Na snímku kříženec Tim na mistrovství republiky 2004.

Dvouotvorový – americký typ 2

Typ boxu, který pro nás Michal Jelínek postavil, a který má tři otvory pro míček. Ten prostřední je na malé míčky pro malé pejsky. Box samozřejmě umožňuje obratnějším psům provedení plavecké otočky, má snadno ovladatelnou mechaniku a citlivou přední desku. Ještě v roce 2007 na boxu závodilo družstvo Hop Trop PRAGUE.

Na snímku kříženec Jim při tréninku.

Čtyřotvorový a dvouotvorový – americký typ

Od tohoto výrobce jsme jednu dobu měli čtyři boxy – dvačtyřotvorové a dva dvouotvorové. Už z tohoto vyplývá, že výrobce je schopen udělat takový box, jaký družstvo potřebuje (=nejsou-li v družstvu malí psi, je zbytečné mít otvor pro malý míček), což se vztahuje i na sílu pružin apod. Boxy mají na jednotlivých odpalovacích mechanikách regulovatelnou sílu úderu do míčku, což umožňuje nastavit podstatně menší odpal např. pro začínající psy a naopak silnější odpal pro psy extrémně rychlé. Konstrukce boxu je podobná jako u předchozího typu, který vyráběl Michal Jelínek, ale je „festovnější“, tj. box se mnohem méně prohýbá. Box je také o něco těžší, což mu dává větší stabilitu v případech, kdy jej nelze kolíky přibít k podložce.

Dvouotvorový a čtyřotvorový box z Belgie

Družstva HT DREAMS a HT PRAGUE se v zimě 2007-2008 rozhodla pro koupi dvou totožných boxů od belgického výrobce Jeroena De Keysera. Nebyly levné, ale fungují velice spolehlivě a vyhovují všem psům. V zimě 2011 jsme si nechali u stejného výrobce postavit tento box ve čtyřotvorové verzi, kde jsou otvory pro malé míčky umístěny mnohem níže než u předchozím boxů, které jsme měli. Ukázalo se, že to malým psům běhajícím na malý míček velmi vyhovuje.

Dvouotvorový a čtyřotvorový box z Belgie

V rámci obnovy boxového parku jsme si nechali v první polovině roku 2012 postavit od osvědčeného belgického výrobce Jeroena De Keysera další dva boxy.  Byly pekelně drahé, ale jsou zase o něco lepší než ty předchozí – například jsou oproti předchozímu typu docela výrazně odlehčené. Tak snad se nám na nich bude dařit…